Gdzie oddać baterie?

Podobnie jak w przypadku elektrośmieci czy leków – baterii nie możemy wyrzucić gdzie popadnie. Gdzie oddać baterie dowiecie się w tekście poniżej.

Gdzie wyrzucić baterie?

Baterie mamy za zadanie utylizować w specjalnych śmietnikach/pojemnikach, które często znajdziemy w sklepach z elektroniką, placówkach oświatowych i handlowych, na poczcie. Od kliku lat działa również sieć zbierania zużytych baterii, która liczy ponad 5 tysięcy punktów. Została utworzona przez Pocztę Polską, Europejską Platformę Recyklingu oraz firmę MB Recycling. Pamiętaj, że coraz częściej możesz też znaleźć zbiórki w biurach, które podejmą taką inicjatywę. Zużyte baterie często można wrzucać do pojemników czy kartonów. Jeśli chcesz wesprzeć środowisko – możesz sam przygotować taką zbiórkę u siebie w pracy. Zachęć innych do odpowiedniej utylizacji baterii.

Następnie zebrane baterie – razem z innymi niepotrzebnymi lub niebezpiecznymi odpadami możemy zawieźć do PSZOKów, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów.

Będąc państwem członkowskim Unii Europejskiej zobowiązani jesteśmy do segregacji odpadów i utylizacji baterii w odpowiedni sposób. Osoby czy firmy wprowadzające baterie na rynek muszą zadbać o system zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.

Gdzie oddać baterie samochodowe?

W przypadku baterii i akumulatorów samochodowych możemy je oddać (a nawet powinniśmy) bezpośrednio do producenta.

Czemu nie mogę wyrzucić baterii do zwykłego kosza?

Baterii nie powiniśmy wyrzucać do zwykłego śmietnika, ponieważ zawierają metale ciężkie, np. ołów, kadm czy rtęć. oraz elektrolity. Substancje te w dużej mierze mogą przeniknąć do gleby co wpłynie na jej zanieczyszczenie i późniejszą jakość m.in. wody czy upraw. Substancje te są groźne dla człowieka.

logo gdzie oddać?

Chcesz coś dodać? Zostaw komentarz lub dołącz do grupy na facebooku.

Dowiedz się gdzie oddać:

gdzie wyrzucić elektrośmieci
gdzie oddac ksiazki
gdzie oddac jedzenie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.