Gdzie oddać elektrośmieci?

Podobnie jak w przypadku leków – wyrzucanie elektrośmieci nie jest takie proste. Ze względu na dużą zawartość substancji szkodliwych, elektronika nie powinna trafić do zwykłego śmietnika. Zatem co z nią zrobić i gdzie oddać elektrośmieci?

Zbiórka elektrośmieci z odbiorem z mieszkania

W przypadku zakupu nowego sprzętu elektronicznego, dostawca ma obowiązek zabrać stary sprzęt w momencie dostarczenia towaru. Aby tak się stało należy zgłosić takie życzenie możliwie najwcześniej – najlepiej w momencie zakupu/składania zamówienia.

Istnieją organizacje zajmujące się bezpłatnym odbiorem sprzętu elektronicznego. W Polsce największą z nich jest ElektroEko, a zgłoszenia związane z odbiorem sprzętu można zgłaszać poprzez ich stronę internetową.

Zachęcam również do oddawania działających sprzętów na stronach z ogłoszeniami, typu Olx czy Gumtree w kategorii „Oddam za darmo” lub na stronie oddam-za-darmo.pl. Podobne tematycznie grupy dla swojego regionu można wyszukać na facebooku. Warto też zajrzeć do grup o nazwie „Uwaga! Śmieciarka jedzie!”

Naprawa popsutego sprzętu elektronicznego

Nie wszystko co nie działa musi znaleźć się w śmietniku. Niektóre sprzęty możemy naprawić, chociażby poprzez przekazanie ich znajomemu interesującemu się elektroniką. Od niedawna działa także platforma internetowa fixly, która zachęca do naprawiania zamiast wyrzucania.

Warto zwrócić tutaj uwagę na wartość produktu: tę realną – cenę oraz sentymentalą. Na tej podstawie podejmiemy dobrą decyzję czy warto inwestować czas i ponosić koszty naprawy.

Punkty zbiórek elektrośmieci

W wielu miastach znajdują się punkty, do których samemu można przetransportować sprzęt elektroniczny. Mapę z punktami znajdziecie również na stronie organizacji ElektroEko.

Pamiętajcie, że lepiej nie zostawiać sprzętu przy np. kontenerach na odzież. Te organizacje nie zajmują się ani zbiórkami, ani wywozem takiego sprzętu. Istnieje ryzyko, że porzucony przy kontenerze telewizor tam zostanie i ulegnie zniszczeniu, np. przy najbliższym deszczu.

Oddawanie sprzętu w sklepie

Zgodnie z prawem konsumenckim i tym co mówi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, duże markety (powyżej 400 m²) sprzedające elektronikę zobowiązane są przyjąć sprzęt o wymiarach do 25 cm. To znaczy, że możemy tam oddać np. żelazka, klawiaturę czy słuchawki. Większość marketów posiada specjalne kosze przeznaczone na wyrzucanie elektrośmieci. Jednocześnie oddając sprzęt nie mamy obowiązku zakupu nowego.

Dlaczego nie mogę wyrzucać sprzętów elektronicznych do zwykłego kosza?

Powyższa ikona umieszczana na sprzętach elektronicznych oznacza, że takich sprzętów nie należy wyrzucać do zwykłego kosza, ponieważ większość z nich posiada szkodliwe substancje, np. rtęć, azbest czy związki bromu. Po nieodpowiedniej utylizacji związki te mogą dostać się do gleby czy powietrza i spowodować jej zanieczyszczenie.

logo gdzie oddać?

Chcesz wymieniać się pomysłami, poznać ludzi, których łączy wspólna idea dzielenia się i przepływu rzeczy – dołącz do grupy na facebooku.

Dowiedz się gdzie oddać:

gdzie oddać ubrania

gdzie oddać baterie
gdzie oddać książki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.