Gdzie oddać krew?

Ze względu na pandemię koronawirusa i fakt, że większość z nas postanowiła zostać w domu – w niektórych częściach Polski może brakować krwi. Nie zapominajmy o dzieleniu się w tak trudnym czasie. A może by tak przedłużyć majówkę o jeden dzień? Dołącz do akcji #przedłużamymajówkę. Dokładne informacje gdzie oddać krew znajdziesz poniżej.

Punkty krwiodastwa

Znajdź Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w swoim mieście. Niektóre z nich, np. w Warszawie wprowadziło możliwość rejestracji Dawców Krwi Pełnej na konkretną godzinę. Tego typu rejestracje działają od 20 kwietnia 2020. Możemy się zarejestrować zarówno telefonicznie jak i przez Internet – dzięki temu nie będziemy musieli stać w kolejkach.

Na co dzień działają też Terenowe Oddziały RCKiK, ale w okresie pandemii lepiej sprawdzić czy na pewno są czynne. Więcej informacji -również stan zapasów krwi – można znaleźć na stronie centrum. Większość miast ma osobne strony, na których polecam sprawdzić najświeższe informacje, ze względu na dynamiczną sytuację w kraju.

Mapa punktów poboru krwi w Polsce:

Źródło: https://krwiodawcy.org/gdzie-mozna-oddac-krew

Mobilne punkty poboru krwi

Zwane również Ambulansami do poboru krwi czy Krwiobusami. Wiele z punktów aktualnie zawiesiło działanie mobilnych punktów i zachęca do odwiedzenia oddziałów stacjonarnych RCKiK. Zazwyczaj „rozkładówkę” można znaleźć na stronach poszczególnych oddziałów.

Wampiriady – akcje dla studentów

Wampiriady to coroczne akcje oddawania krwi organizowane przez NZS, czyli Niezależne Zrzeszenie Studentów. Zazwyczaj odbywają się bepośrednio przy uczelniach na terenie całej Polski. Wampiriada jest organizowana już od 2000 roku.

Kto oficjalnie może pobierać krew?

Do pobrania krwi i oddzielenia jej składników są uprawnione tylko niektóre organizacje. Wszystkie placówki muszą wchodzić w skład Publicznej Służby Krwi. Krew możemy oddać w RCKiK opisanych wyżej, ale również w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA oraz ich oddziałach i stacjach terenowych.

Dlaczego warto oddać krew?

Oddawanie krwi to nie tylko pomaganie innym, dzień wolny od pracy i 8 czekolad, to również szansa na zdobycie odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Legitymacja taka uprawnia do korzystania z wielu przywilejów – m.in. ulg podatkowych, pierwszeństwa w kolejkach u lekarza czy zniżek na komunikację miejską.

Jak przygotować się do oddawania krwi?

Przede wszystkim – nie ma powodów do strachu 🙂 Pobieranie krwi jest całkowicie bezpieczne, a sprzęt, któym jest pobierana jest jednorazowego użytku. Miejsca poboru z pewnością są sterylne!

Przed pobraniem warto się wyspać i zrelaksować. Na pobranie lepiej nie przychodzić, gdy jest się przeziębionym lub zażywa się leki. Może to skutkować odmówieniem przyjęcia krwi. Przed poborem nie należy też pić alkoholu ani palić papierosów. Warto również spożyć lekki posiłek, np. pieczywo czy biały ser.

Co jeszcze można oddać?

Fundacja DKMS pomaga w wyszukiwaniu dawców szpiku, który jest potrzebny pacjentom chorym na nowotwory krwi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie fundacji.

Kupa dobra to akcja prowadzona przez Human Biome Institute. W ramach akcji można zostać dawcą mikrobioty jelitowej. Więcej na dedykowanej stronie.

logo gdzie oddać?

Dołącz do akcji #przedłużamymajówkę i oddaj krew w najbliższych dniach – pomóż sobie i innym!

Znasz inne sposoby, żeby pomóc? – napisz komentarz lub dołącz do grupy na facebooku.

Dowiedz się również gdzie oddać:

gdzie oddać jedzenie?
co zrobić z roślinami
gdzie oddać ubrania

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.