Gdzie oddać książki?

Mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na oddanie książek jest zaniesienie ich do biblioteki lub antywariatu – jednak dzisiaj nie wszyscy zdecydują się na przyjęcie kolejnej starej encyklopedii lub Krzyżaków. Co zatem zrobić z książkami, których chcemy się pozbyć? Możliwości gdzie oddać książki jest wiele.

Skup książek

Jest to najszybsza opcja, często z odbiorem z domu i dodatkowym zarobkiem, np. symboliczna złotówka za książkę. Osoby zajmujace się skupami często określają jakie książki są w stanie przyjąć, a jakie nie. Należy tylko dokonać odpowiedniej segregacji.

Sprzedaż używanych książek

Jeśli nie zależy nam na czasie możemy sprzedać książki – pojedynczo i z opisem: rokiem wydania, stanem książki i jej zdjęciem. Sprzedawać możemy oczywiście online, np. za pośrednictwem olx, gumtree czy facebooka. Taka sprzedaż będzie wymagać od nas jeszcze wysyłki lub przekazania książki, co w przypadku wielu sztuk może okazać się bardzo czasochłonne.

Wybierz bibliotekę z głową

Tak jak pisałam na początku, nie wszystkie biblioteki przyjmują książki. Najlepszym sposobem jest wykonanie telefonu i potwierdzenie z placówką – czy i jakie książki przyjmują.

Schronisko książek

Organizowane w warszawskiej Bibliotece na Koszykowej. Istnieje tam zarówno możliwość przekazania książek, jak i przygarnięcia ich za darmo. Więcej na stronie biblioteki.

Placówki edukacyjne przyjmujące używane książki

Do biblioteki szkolnej czy uniwersyteckiej warto oddać podręczniki czy lektury – im szybciej tym lepiej. Nauka idzie do przodu, więc możliwe, że podręczniki sprzed kilku lat nie będą już aktualne, albo nie będą spełniać warunków programowych.

Jeśli posiadasz jakieś pomoce do nauki języków obcych – np. fiszki czy podręczniki z podstawowych poziomów – możesz skontaktować się ze szkołą języków obcych, istnieje szansa, że będą zainteresowani.

Szpitale i hospicja

Osoby przebywające dłużej w szpitalu, zwłaszcza te starsze, często nie mają jak wybrać się do regularnej biblioteki, warto przekazać im książki. Warto zadzwonić do szpitala i zapytać czy prowadzi swój zbiór. Jeśli ktoś z Twoich bliskich leży w szpitalu, warto wziąć kilka książek i zapytać na oddziale czy ktoś nie byłby zainteresowany. Możesz być zaskoczony ile osób będzie chętnych. Warto jednak pamiętać, żeby nie przekazywać depresyjnych książek, np. o wojnie – taka lektura na pewno nie pomoże w leczniu.

Polonia poza granicami kraju

To mój ulubiony sposób na przekazanie starszych tytułów potrzebującym. W zależności od miasta, raz na jakiś czas organizowane są zbiórki książek, które trafiają do Polonii, m.in. na Kresach czy w Rosji. Jedną z fundacji zajmującą się takimi zbiórkami jest Fundacja dla Rodaka.

Regały miejskie

W Polsce i na świecie coraz popularniejsze są regały czy skrytki miejskie. Otwarte, całodobowe biblioteki pozwalają na pozostawienie czy zabranie z nich książek. Zwróć jednak uwagę czy miejsce jest osłonięte od deszczu, jeśli w połowie listopada zostawisz tam stertę książek – jest szansa, że nie doczekają nowego właściciela.

Oddam za darmo

Dla przykładu na facebooku istnieje wiele grup, które umożliwiają oddawanie rzeczy za darmo, np. Uwaga, śmieciarka jedzie! Zazwyczaj są to grupy lokalne i pozwalają na zamieszczanie tam postów w stylu oddam książki ze zdjęcia – odbiór tu i tam, trzeba zabrać wszystkie. Bardzo często znajduje się ktoś zainteresowany losem literatury i szybko odbiera przedmioty.

Sklepy charytatywne

Bardziej znane w Wielkiej Brytanii pod nazwą charity shop, ale w Polsce też zaczynają się już pojawiać. Są to sklepy charytatywne, które przyjmują różnego rodzaju produkty. Następnie je sprzedają i zarobione pieniądze przeznaczają na rzecz fundacji czy organizacji charytatywnych.

Dla przykładu, w Warszawie sklepy charytatywne prowadzi fundacja Sue Ryder.

Kawiarnie, miejsca kultury czy hostele

Coraz więcej miejsc, starając się utworzyć przytulny i domowy klimat, wypełnia regały książkami. Rozejrzyj się po swojej ulubionej kawiarni, może barze czy przestrzeni kulturowej. Może właśnie tam znajdziesz miejsce dla niektórych książek.

Jeśli wybierasz się na wakacje i boisz się dźwigania przeczytanych już książek – może warto zostawić je w hostelu?

Biblioteka pracownicza

Jeśli pracujesz w biurze, istnieje szansa, że Twoja firma posiada zbiory wewnętrzne. Nie? Może pora taki zbiór stworzyć. Książki związane z Twoją branżą, rozwojem osobistym czy zarządzaniem idealnie będą tam pasować. Dodatkowym plusem jest to, że Twoi współpracownicy będą czerpać wiedzę z tego samego źródła co wpłynie na ułatwienie przyszłej komunikacji.

Zrób imprezę!

Zorganizuj obiad czy spotkanie dla znajomych, zaproś ich do siebie i zachęć do opróżnienia jednej czy dwóch półek z książkami. Ciekawsze tytuły na pewno szybko znikną.

Książki z darmowym odbiorem

Przekaż książki bez wychodzenia z domu za pośrednictwem projektu Poczytajmi.pl. Zamów kuriera lub wysyłkę paczkomatem książek do potrzebujących. Zachęcam do odwiedzenia strony projektu.

logo gdzie oddać?

Który sposób uważasz za najlepszy? A może znasz inne organizacje/fundacje zajmujące się zbieraniem książek – zostaw komentarz lub dołącz do grupy na facebooku.

Dowiedz się również gdzie oddać:

gdzie oddać ubrania

gdzie oddać leki
gdzie oddać jedzenie?

3 komentarze

  • Banshee

    Pamiętam jak kiedyś na większych stacjach pociągowych była możlowość wzięcia książki na podróż i odłożenia jej na innej stacji, ciekawe, czy to jeszcze istnieje

  • książkova

    Mi udało się książki posprzedawać na less.app. Mają różne kategorie, więc od razu mogłam pozbyć się starych ubranek dziecięcych, itp. i samej sobie kupić coś za niższą cenę 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.