Gdzie oddać leki?

Chyba każdy z nas ma w domu szufladę wypakowaną lekami. Czy przed ich zażyciem sprawdzamy datę ważności? Czy jeśli objawy przypominają nam o starej chorobie zaczynamy leczyć się na własną rękę? Najwyższa pora dowiedzieć się gdzie oddać leki i zrobić w szufladzie porządek.

Gdzie wyrzucić leki?

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie korzystać ze starych leków – tu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na datę ważności i sposób przechowywania. Nie wszystkie leki możemy trzymać w temperaturze pokojowej, wystawiać na słońce. Jeśli w naszej szufladzie znajdują się stare produkty, wypłowiałe opakowania lub substancje, których nie jesteśmy w stanie zidentyfikować – np. syrop pity przez… no właśnie kogo? Takich produktów najlepiej się pozbyć.

Sprawa jednak ma się tak, że leki uchodzą za substancje niebezpieczne. W przypadku wyrzucenia ich do normalnego kosza mogą różnie reagować, istnieje też szansa, że zostaną wyciagnięte ze śmietnika – przez człowieka lub przez zwierzę. Wtedy stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia.

Leki powinno się wyrzucać w oryginalnym opakowaniu – nie należy wylewać płynów, wyciągać tabletek z blistrów. Takie opakowanie z lekiem należy zanieść do apteki i zutylizować w spcecjalnym pojemniku. Dużo aptek posiada takie kosze, jednak nie wszystkie. Listę aptek, w których wyrzucisz lek znajdziesz między innymi na stronie gdziepolek.

Zbiórki często prowadzą również szpitale czy przychodnie, istnieje też możliwość oddania leków bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) .

Pamiętaj, że takich odpadów jak strzykawki, igły czy termometry nie należy wyrzucać do tego pojemnika!

Gdzie wyrzucić opakowania po lekach?

Mogłoby się wydawać i wiele stron internetowych powie, że puste opakowania powinniśmy segregować – nic jednak mylnego. Opakowania po lekach są wielomateriałowe i należy je wyrzucać do zmieszanych. W przypadku wątpliwości odsyłam na stronę warszawskiej kampanii Segreguj na 5. Zachęcam również do wykonania Quizu na stronie – niektóre odpowiedzi mogą Was zaskoczyć.

Czy mogę sprzedać leki w aptece?

Ze względu na bezpieczeństwo – brak pewności w kwestii użytkowania i warunków przechowywania – nie możemy sprzedać nadmiaru leków do apteki. Prawo konsumenckie działa tu nieco inaczej, w imię dobra i bezpieczeństwa wszystkich pacjentów. Takie leki należy wyrzucić w odpowiednim miejscu.

Czy mogę sprzedać leki na receptę?

Podobnie jak w przypadku sprzedaży w aptekach – nie możemy i nie powinniśmy sprzedawać leków. Oczywiście na niektórych stronach internetowych możemy znaleźć ogłoszenia w stylu „Sprzedam lek”, ale nie powinny się tam znaleźć. Nie należy również kupować leków z nieznanych źródeł. Chodzi tutaj o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, w przypadku zakupu z nieznanego źródła nie mamy żadnej gwarancji, że lek zadziała tak jak powinien. Dla przykładu, sfałszowane leki często nie posiadają substancji czynnej – tej, która ma działać leczniczo. Wtedy zażycie leku nie przyniesie żadnego efektu (w najlepszym wypadku, o ile nie został zaniczyszczony w czasie produkcji).

logo gdzie oddać?

Jeśli podobał Ci się tekst i uważasz, że temat jest ważny – udostępnij go!

Natomiast jeśli masz ochotę wymieniać się pomysłami, poznać ludzi, których łączy wspólna idea dzielenia się i przepływu rzeczy – dołącz do grupy na facebooku.

Dowiedz się gdzie oddać:

gdzie oddać ubrania
gdzie oddać buty?
gdzie oddać książki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.