Gdzie oddać rośliny?

Nie masz już miejsca na parapetach, wyjeżdżasz na wakacje, a może po prostu się nie dogadujecie – zwiędły i nie widzisz dla nich szans? Pozwól im na dalsze życie i oddaj je w dobre ręce. Propozycje gdzie oddać rośliny znajdziesz poniżej:

Punkt wymiany roślin

Jednym z nich jest Punkt Sąsiedzkiej Wymiany Roślin w Warszawie. W punkcie można oddać: rośliny domowe i rabatowe, ale także sadzonki, rozsady, rośliny akwariowe, doniczki, ziemia, kamyki, nawozy i inne akcesoria do uprawy miejskiej.  W Warszawie rośliny przyjmie przede wszystkim Zielony Azyl, Punkt Wymiany Roślin Białołęka, Wymiennik, ale również niektóre kawiarnie. Z pewnością znajdzie się tam ktoś chętny do przygarnięcia twojej roślinki.

Grupy internetowe

Szpital dla roślin to tylko jedna z wielu, publiczna grupa na facebooku, która zrzesza osoby chcące uratować lub oddać rośliny i nadać im nowe zycie. Sprawdź również fundację Schronisko dla roślin czy Schronisko dla niechcianych roślin. Grupy działają zazwyczaj w całej Polsce, organizują wiele akcji edukacyjnych na temat roślin oraz szukają wolontariuszy. Może chcesz pomóc?

Punkt adopcji/schronisko dla roślin

W tych miejscach oddasz rośliny doniczkowe, podzielisz się szczepami roślin lub przygarniesz kwiatka dla siebie – zupełnie za darmo. Punkty funkcjonują w wielu polskich miastach.

Zapytaj rodziny – może Twoja mama/babcia/dziadek/ciocia/wujek będą chcieli zajać się roślinką.

Co warto powiedzieć o oddawanych roślinach?

Jeśli decydujesz się na oddanie rośliny – fajnie jeśli napiszesz co to za gatunek, przygotujesz ją do transportu czy podlejesz i oczyścisz. Oczywiście nie musisz tego robić, ale nowemu właścicielowi z pewnością będzie łatwiej.

Uwaga! Śmieciarka jedzie! – oddaj za darmo

Rośliny możemy oddać za darmo również przez Internet informując o tym na lokalnych grupach czy stronach, np. Uwaga, śmieciarka jedzie! na facebooku. Strona jest o tyle warta uwagi, że widząc gdzieś w trakcie spaceru porzucone rośliny przy koszach na śmieci – możemy zrobić im zdjęcie i wrzucić informację o lokalizacji. Istnieje szansa, że ktoś zainteresuje się porzuconym kwiatkiem i zechce go przygarnąć.

A może nowa-stara doniczka?

Twoim problemem nie jest kwiatek a tylko doniczka? Spróbuj ją przemalować, okelić materiałem, zrobić dla niej ubranko na szydełku czy drutach. Może taka zmiana sprawi, że zechcesz zachować żyjącą w niej roślinę na dłużej.

Masz balkon, albo ogród? Warto wykorzystać inne zbędne sprzęty i z nich zbudować miejsce na nowe rośliny. Spróbuj posadzić kwiatki w starej oponie lub postawić ścianę sukulentów czy owoców wyrastających z palety.

Odnowiłeś/aś niektóre ze swoich doniczek? Podziel się zdjęciem – stwórzmy wspólnie galerię inspiracji!

Jeśli już musisz wyrzucić

To przede wszystkim pamiętaj o segregacji, kwiat wyrzuć do bioodpadów, ziemię do zmieszanych, a donice w zależności od materiału z jakiego jest wykonana, ceramiczna do zmieszanych, plastikowa do metali i tworzywa sztucznego. Natomiast szklany wazon do zmieszanych, ze względu na inny skład chemiczny i temperaturę topnienia niż w przypadku szkła opakowaniowego,

logo gdzie oddać?

Znasz miejsca w innych miastach gdzie można zostawić rośliny? – napisz komentarz lub dołącz do grupy na facebooku i pozwólmy światu się zazielenić.

Dowiedz się również gdzie oddać:

gdzie oddać ubrania

gdzie oddać książki
gdzie oddać jedzenie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.