Gdzie oddać ubrania?

Zastanawiasz się gdzie oddać ubrania? Masz kilka możliwości.

Przede wszystkim: zastanów się ile czasu chcesz poświęcić i czy wolisz je oddać za darmo, sprzedać czy wymienić?

Gdzie sprzedać ubrania?

SWAP / Ciuchowisko

Warto rozejrzeć się za wydarzeniami SWAP lub Ciuchowiskami w Twoim mieście. Jeśli mieszkasz w większej miejscowości, np. wojewódzkiej – zapewne ktoś już organizuje takie wydarzenia. SWAPy to zazwyczaj cykliczne spotkania, na których możesz sprzedać lub wymienić swoje ciuchy z innymi uczestnikami. Umożliwia to sprzedaż części ubrań w jeden dzień, a także znalezienie czegoś nowego dla siebie. Jeśli nie znalazłeś/aś podobnego wydarzenia w okolicy, możesz sam je zorganizować. Zacznij od grupy osób swoich znajomych, spotkajcie się i poproście o przyprowadzenie innych znajomych. Możesz także skontaktować się z różnego rodzaju miejscami, np. centrum kultury, kawiarnie czy nawet szkoły, żeby taką akcje wspólnie zorganizować.

Sprzedaż ubrań w internecie

Sprzedaż ubrań w internecie wymaga od Ciebie nieco więcej. Poza wypraniem i przygotowaniem ciuchów do oddania należy je sfotografować. Dobrej jakości zdjęcie czystego i wyprasowanego ubrania pomoże ci je szybciej sprzedać.

Istnieje wiele stron internetowych z darmowymi ogłoszeniami, gdzie możesz wystawić przedmiot na sprzedaż, np. Olx czy Gumtree. Popularnością cieszą się także grupy facebookowe czy tak zwany Marketplace. Często łatwiej będzie Ci sprzedać ubrania na grupach osób z Twojego miasta – likwiduje to koszty wysyłki, które czasem mogą przekraczać cenę ubrania. Niemożna przy tym zapomnieć o Vintedplatformie służącej typowo do sprzedaży ubrań.

Podobnie jak w przypadku SWAP-ów, możesz stworzyć również swoją grupę na portalu społecznościowym, gdzie np. będziesz wymieniać się tylko ze swoimi koleżankami, albo z kolegami, którzy mają tę samą pasję.

Gdzie oddać ubrania?

Przez Internet

W przypadku oddawania ubrań w Internecie sprawa ma się podobnie jak w przypadku ich sprzedaży. Warto wystawić ogłoszenie na portalach Olx czy Gumtree w kategorii „Oddam za darmo” lub na stronie oddam-za-darmo.pl. Przede wszystkim cenione będzie dodanie zdjęć pojedynczych przedmiotów, ale jeśli zrobisz tylko jedno zdjęcie, np. szafy lub worka ubrań – będzie to nieco bardziej akceptowalne. Ważne, aby napisać dla kogo nadają się ubrania oraz w jakim są rozmiarze i stanie.

Do oddania czy wymiany ubrań mogą również przydać się grupy na portalach społecznościowych, np. „Oddam/przyjmę za darmo” czy bazarki online. Warto więc wybierać grupy, które łączą ludzi z Twojego miasta – zazwyczaj likwiduje to koszty wysyłki.

Gdzie oddać ubrania potrzebującym?

Pojemniki na odzież

Jest to najszybszy sposób oddania odzieży, jednak ma sporo minusów. Pojemniki na odzież należą nie tylko do PCK i innych fundacji, ale również do osób prywatnych. Właściciele czerpią zyski w różny sposób, albo przekazują odzież bezpośrednio do potrzebujących, albo sprzedają ją do lumpeksów, z których zarobione pieniądze przekazują dalej lub zostawiają sobie. Warto sprawdzać szyld i naklejki na kontenerze, aby wiedzieć komu tak naprawdę oddajemy swoje rzeczy. Wadą części kontenerów jest niestety to, że często nie są opróżniane, wysypują się, a rzeczy ulegają zniszczeniu. Zdarzały się też próby kradzieży lub próby włamania czy nawet wejścia do środka.

Niestety nie istnieje żadna mapa pokazująca, gdzie znaleźć wszystkie pojemniki (Ale chcemy taką stworzyć na grupie). PCK udostępnia wyłącznie listy dla kolejnych województw: mazowieckie, świętokrzyskie, opolskie, pomorskie, zachodnio-pomorskie, lubelskie, lubuskie, wielkiepolskie, dolnośląskie, podkarpackie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie. Natomiast akcja Pomaganie przez ubranie posiada wyszukiwarkę na swojej stronie internetowej tutaj.

Wymiana ciepła lub free market

Wymiana ciepła to akcja odbywająca się w całej Polsce, a mapę lokalizacji znajdziecie na ich stronie. Polega na tym, że na specjalnie wystawionych i wyznaczonych wieszakach można zostawić swoje ubrania. Następnie każdy zainteresowany może z takiego wieszaka ubrania zabrać.

Podobnie działają akcje zagraniczne zwane free market polegające na tworzeniu darmowych sklepów, m.in. w pubach czy w przestrzeniach kultury. Każdy zainteresowany może tam coś zostawić i coś zabrać – w stałej cenie, za darmo. Czasem dla takich miejsc stosowane jest określenie givebox.

Zbiórka z odbiorem odzieży z domu

Jeśli chcesz, aby ktoś przyjechał do Ciebie do domu lub punktu odbioru – istnieje taka możliwość. Sporo fundacji organizuje takie zbiórki i informuje o nich na kartkach z ogłoszeniami, które umieszcza np. na wejściu do klatki czy wrzuca do skrzynki. Jeśli długo nie widziałeś takich ogłoszeń – możesz znaleźć odpowiednią fundację, która odbierze od Ciebie odzież. Jedną z nich ponownie będzie Pomaganie przez ubranie , Ubrania do oddania lub 100 procent korzyści organizowane przez MPO Kraków i małopolski oddział PCK. Jeśli znasz inne fundacje lub wiesz gdzie oddać ubrania, żeby trafiły do potrzebujących – napisz proszę w komentarzu!

Znalezienie rodziny potrzebującej

Możesz oczywiście poszukać takiej rodziny w internecie, ale chyba najłatwiejszym sposobem będzie zapytanie rodziny i znajomych, może mają kogoś komu jest trudno i przydałaby się pomoc. Może Twoja koleżanka jest w ciąży i mogłaby przejąć ubranka po Twoim dziecku? Albo córka w klasie ma kolegę, któremu przydałyby się ubrania jej starszego brata? Rozejrzyj się, a na pewno kogoś znajdziesz.

Znalezienie organizacji potrzebującej

Kiedyś naturalnym wydawało się oddawanie odzieży do różnych organizacji. Dziś natomiast zdarza się, że organizacje dostają tyle, że w pewnym momencie muszą powiedzieć „dość”. Pomyśl co komu może się przydać i nim pojedziesz do konkretnej organizacji – zadzwoń do niej. Może ktoś nie potrzebuje ciuchów, ale chętnie przyjąłby kołdry i firanki, których już nie potrzebujesz?

Jeśli posiadasz męskie ubrania skontaktuj się z Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta koło Wrocławia, ubraniami damskimi czy dziecięcymi może być zainteresowany np. Dom Samotnej Matki, Monar czy Caritas. Jeśli chodzi o domy dziecka to aktualne zapotrzebowanie na konkretne artykuły w danych domach znajdziesz na stronie domydziecka.org.

Jeśli jesteś w Warszawie to udaj się do Szafy Przyjaciół na Tamce koło Metra Centrum Kopernik. Wspólnota przekaże ubrania ubogim.

Pamiętaj! Zawsze warto zadzwonić i znaleźć kogoś kto naprawdę potrzebuje Twoich ubrań.

Jakie warunki muszą spełniać ubrania do oddania?

Przede wszystkim ubrania nie powinny być bardzo zniszczone. Jeśli coś ma dziury to może lepiej wykorzystać to jako materiał na ubranka dla lalek lub szmatkę do kuchni?

Ubrania do oddania powinny być czyste i w przypadku zbiórek czy kontenerów – dobrze zapakowane – na wypadek deszczu czy zabrudzeń.

Warto posegregować ubrania na kategorie, np. męskie koszule 180 lub dziecięce 98 itp.

logo gdzie oddać?

Jeśli znasz inne fundacje czy organizacje lub sposoby oddania zbędnych ubrań – zostaw komentarz. Natomiast jeśli masz ochotę wymieniać się pomysłami, albo poznać ludzi, których łączy wspólna idea dzielenia się i przepływu rzeczy – dołącz do grupy na facebooku.

Dowiedz się gdzie oddać:

gdzie oddac buty
gdzie oddac ksiazki
gdzie oddac jedzenie

6 komentarzy

 • Agata

  A ja oddaję na LEES_. To polska aplikacja, darmowa. Można oddać to, czego się już nie nosi i przy okazji troszkę zarobić. Bardzo polecam. 🙂

 • karolina

  Warto oddawać ubrania i pomagać innym! A jeśli nie chcemy oddać tylko sprzedać, z pomocą przychodzi aplikacja Less, w której można kupić i sprzedaż używane rzeczy. Jest w pełni darmowa, bezpieczna i polska, dzięki czemu wszystko jest proste i intuicyjne. W razie potrzeby zawsze można zadzwonić do obsługi i wszystko dobrze wyjaśnią. Jak ktoś jeszcze nie zna, to podrzucam link http://www.less.app

 • katarzyna Woźniak

  dużo ubtań, niektóre nie użytkowane z fabtycznymi metkami; ubrania głónie damskie, dla drobnej kobiety ewenualnie dla dziewczynki: sukiemki , spógnice, bluzki swetry, kożuch, futro; wszystko za darmo; w obrębie Warszawy mogę dostarczyć własnym transportem

 • Katarzyna Woźniak

  nie znam zasad uczestnistwa w akcji pomocy potrzebujących.
  Osoby obeznane w w zasadach niesienia pomocy proszę o pomoc w sprawach formalnych, żeby mie dobre chęci nie spęzły na niczym.

  • Izabela

   Możesz się zarejestrować na platformie ubraniadooddania.pl. Tam krok po kroku przejdziesz, co i jak. Kurier bezpłatnie odbierze od Ciebie spakowane w karton czyste ubrania. I przy okazji możesz wesprzeć fundację lub czyjąs zbiórkę indywidualną.

 • Izabela

  Możesz się zarejestrować na platformie ubraniadooddania.pl. Tam krok po kroku przejdziesz, co i jak. Kurier bezpłatnie odbierze od Ciebie spakowane w karton czyste ubrania. I przy okazji możesz wesprzeć fundację lub czyjąs zbiórkę indywidualną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.